לצד יתרונות גדולים וקצב התפתחות מהיר וחדשני בתחומי החקלאות והתעשייה בארץ – מי שהזדמן לו לבקר בחלק מהסופרים במדינות מערביות אחרות יודע בוודאי שאופן צריכת התוצרת החקלאית שונה בתכלית מזו הנהוגה כאן. על פי רוב, הפירות והירקות במדינות מערב אירופה נמצאים על מדפי הסופר כשהם ארוזים עם פריטים שווי ערך מבחינת גודלם ואיכותם ועטופים באריזה המפרטת את מקורם, איכותם, הרכיבים הנוספים שהם עשויים להכיל ופרטים נוספים, ממש כפי שנהוג בכל שאר ענפי המזון.
במדינת ישראל תמונת המצב שונה בתכלית – במרבית רשתות השיווק הפירות והירקות מצויים בערימות ענק כשהערך היחיד הידוע לצרכן אודותם הוא המחיר, וכל שנותר לו הוא לבחור את אלה היפים ביותר, לשטוף אותם היטב ולקוות לטוב.

מדוע זה בעייתי?

במצב הבסיסי של הטבע יופי אכן עשוי, ולעיתים אף ׳אמור׳- להעיד על בריאות. אך בעידן החקלאות המודרנית יופי ונראות טובה של הפרי/הירק אינם יכולים להעיד על בריאות, ולעיתים הם עשויים אף להעיד על ההפך מכך, זאת משום שלעיתים רבות היופי מושג באמצעים סינטטיים לחלוטין.
הנגזרת הבוטה ביותר לכך היא שמרבית האנשים יעדיפו לבחור בתפוח גדול מאוד ומבריק שעבר אי אלו שינויים גנטיים ולעיתים אף נמשח בשעווה על פני ירקות אורגניים, למשל, שבנתיים קנו להם שם של ׳כעורים׳.
בנוסף, היעדר כל מידע על אודות מקורו של הפרי כמוהו כהסרת אחריות מובהקת מצד כל הגורמים הנוגעים בדבר על אודות האדמה בה גדל, החומרים בהם רוסס והכימיקלים שהוא עשוי להכיל. כאשר צרכן נפגע מאכילת דגני בוקר לא תהיה לו כל בעיה להפנות אצבע מאשימה כלפי כל המעורבים בהליך הייצור, אך בכל הנוגע לצריכה היומיומית והממושכת של פירות וירקות לא רק שאין לצרכן מושג לגבי מה שהוא מכניס לפיו, אלא שגם אין לו, ולא תהיה לו כתובת להפנות אליה אצבע מאשימה בשעת הצורך.

בשנת 2011 עבר בכנסת החוק המכונה ׳חוק הסטנדרטים׳, או ׳החוק לפיקוח על ייצור הצמח ושיווקו׳ שנועד להבטיח שכבר בעתיד הקרוב ישתווה מצב השוק הישראלי לזה האירופאי על ידי כך שכלל התוצרת החקלאית במדינת ישראל(ולא רק זו האורגנית) תהיה מחוייבת לעמוד בסטנדרטים כפי שיקבעו בחוק ותוך שקיפות מלאה כלפי הצרכן. אתר השירותים להגנת הצומח מספק שירות חיפוש מלא של כרטיסיות המגדירות את הסטנדרטים על פיהם המוצר נמצא כשיר או לא כשיר לשיווק, ואלא יהוו את התשתית ליישום החוק לכשייכנס לתוקף.

מידע מורחב על חוק הסטנדרטים באתר השירותים להגנת הצומח

לצפייה

מתוך רצון לקדם את תחום החקלאות בארץ ולאפשר למגדלים והעוסקים בתחומי החקלאות השונים להעיד על תוצרתם כאיכותית ומפוקחת מעבר למינימום הנדרש בחוק עוד בטרם נכנס לתוקפו המלא ׳חוק הסטנדרטים׳- גיבשה חברת אגריאור סלי שירותים מיוחדים תחת מותג ׳טבע האיכות׳ לאיכויות מיוחדות.
מותג 'טבע האיכות' מבית אגריאור הינו אות איכות המשולב עם ברקוד המבטא אמות מידה גבוהות של איכות וייחודיות מוצר, כשההגנה על בריאות הצרכן הם נושא מרכזי בתהליך כולו. אתם מוזמנים עוד היום להעמיד את תוצרתכם בסטנדרטים הגבוהים ביותר- צעד אחד לפני כולם.